FCI Hakkında


fci-nouvell


FCI ile ilgili genel bilgi:
http://fci.be/
FCI (Fédération Cynologique Internationale) Dünya Köpek Irkları ve Köpekle İlgili Konuların Organizasyonudur. Her ülkeden bir tane olmak üzere 84 üyesi ve/veya anlaşmalı ortağı vardır ve bunlar her biri kendi soy kütüklerini tutar, ait oldukları ülkede üretilen köpekler için kendi soy kütüğü belgelerini düzenler ve kendi hakemlerini yetiştirirler. FCI soy kütüğü belgeleri ile hakemlerin üyesi ülkelerde karşılıklı olarak tanınmaları / kabul görmelerini sağlar / garanti altına alır.

FCI’ın Tarihçesi:
FCI (Fédération Cynologique Internationale) 22 Mayıs 1911 tarihinde, kinoloji/köpekle ilgili her alandaki faaliyetleri ve ayrıca safkan köpekler ve ırklarını gerekli olacak her yol ve yöntemle teşvik etmek, desteklemek ve korumak amacı ile kuruldu.
FCI’ın kurucuları aşağıdaki ülkeler oldu:
Almanya (Kartel für das Deutsche Hundewesen und die Delegierte Kommission)
Avusturya (Österreichischer Kynologenverband
Belçika (Société Royale Saint-Hubert)
Fransa (Société Centrale Canine de France)
Hollanda (Raad van Beher op Kynologisch in
Nederland)
Birinci Dünya savaşı sırasında federasyon yok oldu ve 1921 de Société Centrale Canine de France ve Société Royale Saint-Hubert federasyonu yeniden oluşturdular.
Birliğin yeni tüzüğü 10 Nisan 1921 tarihinde onaylandı ve 5 Mart 1968 tarihinde verilen resmi hükümle FCI kanuni/ legal kimliğine kavuştu. Bugün dünya çapında faaliyet gösteren dev bir organizasyondur.

KIF Hakkında

kif
kif.org.tr
Türkiye’de 2006 yılında kurulan Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu ( KIF ) merkezi Belçika da olan. Tüm Dünyadaki Köpek Irklarının Ülkeler adına kayıt altına alınması ve kayıtlı ırkların soy kütük belgelerinin uluslar arası geçerliliğini, köpek ırklarının gelişimi için bilimsel ve yönetsel organizasyonların düzenleyicisi olan FCI’ a 14.10.2010 tarihinden itibaren kontratlı üyesi olarak kabul edilmiştir. KIF, ülkemizi Dünya içinde Kinoloji ve köpek ırkları ile ilgili temsil etme yetkisine sahip tek organizasyondur.

Federasyonumuz Kısa Tarihçi; KIF, 2006 yılı Eylül ayında kuruldu. Kuruluşun hemen arkasından, daha önce kurucu dernek temsilcilerinin temas etmeye başlamış bulundukları FCI’a (Federation Cynologique Internationale / Uluslararası Kinoloji Federasyonu) üyelik başvurusunda bulunuldu. Federasyonumuzun amacı, tüzüğümüzün 4.ncü maddesinde belirtildiği gibi, ülkemize ait köpek ırklarının (Kangal, Akbaş, Anadolu Mastifi, Kars Köpeği, Türk Kopoyları, Sultan Tazısı ve başkalarını içermektedir. ) uluslararası platformda ülkemiz adına tescil edilmesinin sağlanması. FCI’ca kabul edilmiş diğer köpek ırklarına mensup köpeklerin ve bir ırka mensup olsun ya da olmasın tüm köpeklerin üretim, yetiştirme, eğitim ve bakımlarının, FCI ve benzeri veya üyesi kurumlarca tarif edilerek tüm dünyada uygulanmakta olan standartlarda gerçekleştirilmesinin sağlanması ve insanoğlunun neredeyse dünya üzerinde var olduğu ilk günlerden beri insana son derece sadık bir tavır ile hizmet etmiş olan bu asil hayvanın ırk, cins ya da görünüşleri ne olursa olsun yurdumuzda da tüm dünyada olduğu gibi herkesten hak ettiği saygı ve muameleyi görmesi için gerekli olan tüm girişimlerin gerçekleştirilmesi ve desteklenmesidir. Çalışmalarımızın gelişmesi ve yayılması ile yurdumuzdaki kayıtlı köpek sayısı artacak, köpek üretimimde ve sahiplenilmesinde doğru kıstasların kullanılması zorunlu hale gelecektir. Sonuç olarak Üretici-yetiştirici ve köpek sahiplerinin sorumluluklarının yerleştirilesi ile ülkemizde sokak köpeği kavramın da zaman içinde ortadan kalkacağını bilmekteyiz.

Şu anda Federasyonumuza üye Irk Derneği sayısı 18 e ulaşmış ve üye sayımız her gün yeni kurulan ve Federasyonumuza üye olmak için başvuruda bulunan yeni dernekler ile artmaktadır. Federasyonumuz kuruluşundan itibaren FCI üyeliğinin başlatılabilmesi için göstermesi gerekli olan faaliyetleri sürdürmüş, soy kütüğü uygulamasına temel teşkil eden Kayıt Organizasyonları, üretim faaliyetlerinin kontrolü açısından gerekli olan Irk Standartları Değerlendirme Organizasyonları ve Irk Standartları Uygunluk / Köpek Irkları Güzellik Yarışmalarını, dernek ve köpek severlerden gelen talepler ile yurdun bir çok yerinde bu faaliyetler programlı olarak yapılmaktadır. Bu yoğun çalışma ile KIF Soy Kütüğüne kaydedilen köpeklerin sayısı her gün hızla artmakta ve Ayrıca yerli ırkların gerçek, yozlaşma olmamış durumları ile FCI nezdinde ülkemiz adına kaydedilmelerini sağlamak için gerekli olan ırk standardı hazırlanması ve gen haritası tespit çalışmaları Kangal Çoban Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği Irkları için başlatılmış, Kangal Çoban Köpeği Irkı ile ilgili çalışmalar tamamlanacak duruma gelmiştir.

Federasyonumuza üye dernekler bir yandan yurt içinde, her biri bu yarışma gibi birer ilk olan yarışma, seminer, çalışan köpekler ırkları için iş imtihanları düzenlerken bir yandan da üyeleri tarafından yurt dışındaki benzer organizasyonlarda başarı ile temsil edilmektedirler.
Görüldüğü gibi tüm bu çalışmalar ile KIF Türkiye de çok önemli olan bir açığı ve gerekliliği yerini getirmekte ve ülkemizde pek çok ilke imza atarak yoluna devam etmektedir.
Bilindiği üzere Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu KIF 14 Ekim 2010 tarihinde Dortmund’da yapılan toplantıda FCI’a “anlaşmalı ortak” olarak kabul edilmişti. Bu ortaklık FCI tam üyeliğine yönelik ilk aşama ve KIF’da ülkemizde bunu başaran bir kurum. 17 Mart 2011 tarihi ise bu ortaklığın imza ile perçinlenmesinin günü olarak akıllarda kalacak bundan böyle. The Marmara otelinde 17 Mart 2011 Perşembe günü gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıya FCI Başkanı Hans Mueller ve Genel Sekreteri Yves De Clerq imza yetkililileri olarak katılırken KIF adına imzayı Başkan A. Hasan Cansever ve Asbaşkan Ümit Özkanal attılar. KIF’a üye derneklerin temsilcileri ve basının katılımıyla gerçekleşen toplantı çok neşeli bir hava içinde geçti; ilk olarak Başkan Hans Mueller bir konuşma yaptı ve ülkemize başarılar diledi. Daha sonra KIF Başkanı A. Hasan Cansever işimizin yeni başladığını, çok daha fazla çalışmamız gerektiğini ve yapılan herşeyin doğru yapılması gerektiğini belirten bir konuşma yaptı. Son olarak FCI Genel Sekreteri kısa bir konuşma yaptı ve bu işin gerçekleşmesinde emeği olan bir önceki FCI Asbaşkanı Karl P. Reisinger’e, FCI Avrupa Bölüm Başkanı Jorgen Hindse’ye ve işin başından beri rehberimiz olan Dr. Milivoje Urosevic’e teşekkürlerini sundu. Toplantı daha sonra kahvaltı ve iyi niyet temennileri ile sona erdi. Bizleri daha sıkı ve çalışma gerektiren günler bekliyor. Hepimize hayırlı olsun… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…
FCI 14-15 Ekim 2010 tarihlerinde Dortmund’da yapılan Genel Kurulunda Oy bilirliği ile KIF’ı Türkiye adına Kontrat Üyeliğine kabul etmiştir.

GENERAL COMMITTEE – 14-15 OCTOBER 2010The FCI informs all its members and contract partners that, on the occasion of the meeting of the General Committee of the FCI on 14-15th October in Dortmund, Vietnam and Turkey were accepted as contract partners.
Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle, Vietnam ve Türkiye’de sözleşme ortakları olarak kabul edildi tüm üyelerinin ve sözleşme ortakları bilgilendirir.