İngiliz Pointer’ler aslında yaban tavşanlarını avlamak için kullanılan köpeklerdi.Onların avcılar tarafından kullanılan küçük biçimli burnu onlara verilen güçlü koku alma hissine atıfta bulunulan “point” (işaret) tir.Bu güçlü koku alma ve yön hissi,genellikle avcının sürekli peşinde koştuğu bir yaban tavşanını işaret eder.1700 ‘lü yıllarda av kuşlarında kullanılmaya başlanmıştır.Modern zamanlarda İngiliz pointer’ler yalnızca ortalama 80 yıllık bir süredir var olmuşlardır.Pointer’lerin geçmişi 300 yıl öncesine dayanmaktadır.

Bu hayran edici derecede akıllı köpeklere ait kayıt edilen ilk yazı 1650 yılında İngiltere’de yazılmıştır.İlk Pointer’in geldiği esnada ortada bazı tutarsızlıklar vardı;16.-17. yüzyıl arasındaki kayıtlar gösteriyor ki ilk Pointer aslında İspanyol Pointer di.

Köpeğin seceresine göre aslında Pointer yaklaşık 6 farklı soyun büyüleyici bir karışımıydı.Irkların ilk başlangıçta birbileriyle nasıl karıştığı tam olarak bilinmezken,bilimsel çalışmalar sonucu,İngiliz Pointer’in Greyhound, Irish Setter, Bloodhound, Foxhound, Italian Pointer, and the Newfoundland karışımı olduğu bulundu.Her bir soy İngiliz Pointer’in muazzam ve hayret verici bir av köpeği yapmak için,ona kendine has özellikler getirdi.

William Arkwright ın 1902 yılında yazdığı “The Pointer and his predecessors “ adlı kitabı İngiliz Pointeri için günümüzdeki en eski kaynaktır.

Günümüzdeki kompakt ve güçlü ama aynı zamanda son derece çevik ve hızlı gövdeye sahip,enerjik,yorulmaz Pointer av köpeği ile avlanmak büyük bir keyiftir.

Bir İngiliz Pointeri tanımlamak istersek Sürat,Stil,Estetik,Sabır,Hırs ve mükemmel koku birleşimi diyebiliriz.